reede, 1. jaanuar 2010

Hea uue aasta algus

Et pealkiri 1.jaanuari kohta natuke segane? Pole midagi, nii ongi mõeldud. Tahaks lugejaid uue aasta puhul õnnitleda ja samas, aja ja ruumi kokkuhoiu mõttes, rääkida ka asjast.

Ja asi on vast see, et uus aasta Vormsis algab siiski üsna paljutõotavalt. Seda just üleeile toimunud uue vallavanema ja vallavalitsuse esitluse kontekstis…

Mis peamiselt sellist üldist hinnangut andma mõjutas? Eks eelkõige see, et vallarahva ja uute valitsejate kohtumine oli sel praegusel raskel ajal heasoovlik ja ka  heatahtlik. Mõlemalt poolt. Kiuslikke küsimusi ühelt poolt ja võimu kõrguselt ära- ja paikapanemist teiselt poolt ei olnud. Uus vallavanem jättis esmamuljest volikogu istungil (kui valiti) hoopis parema mulje. Kui volikogu istungil paistis ta pea täieliku tankistina vales ja ebamugavas tankis, siis vallarahvaga kohtudes jäi  pinnale mitte põhimõttelagedus vaid kompromissi otsimise püüd…Võib-olla on hea näitleja… eks aeg näitab. Sümpaatne on see, et inimene (vähemalt sõnades) püüab ühildada seni ühildamatuid vastuolusid rannarootsi päritolu enamuse maa omanike ja enamuses maata uusasunike vahel ning vaat et veel suuremat vastuolu Vormsi kui elutsemise paiga ja Vormsi kui tegutsemise paiga paradigmade kummardamise vahel…

Mida veel? Uus vallavalitsuse koosseis näitab samuti kompromissi otsinguid. Vähemalt püüdu otsida kompromissi.. “Talvitujate” nimekirja raames anti neile kobedamatele nimekirja liikmetele, kellele ei jätkunud volikokku saamiseks  ostetud hääli, võimalus osaleda vallavalitsuses. Samuti said volikogus esindatud opositsioonilised nimekirjad kumbki oma ühe koha vallavalitsuses. Nii jäigi volikogus võimulepääsnute tegeliku tahte edasiviijateks valitsusse (ehk “juhtmeteks”) ainult kaks persooni. Vana olijana ja võimu telgitaguseid näinuna võin “uutele tegijatele” küll  hoiatava märkuse teha: väheks kipub jääma-vallavalitsus ei tarvitsegi tulla päris kuulekas….

Nii et jääb oodata teatud põnevusega edasisi arenguid…Hullemaks ei paista küll minevat…

33 kommentaari:

 1. Esiteks parandaks fakti vea, oktoobrikuu kirjutises mainisid 80- uusasukat, nüüd 100, vahe pea 20% , loomulikult sada ju uhkem number.
  Teiseks-häälte ostmise süüdistus , ???? millest mees räägid.
  Külajuttude põhjal mul isiklikult teised andmed, kuna fakte ei tea, ei süüdista ja näpuga näitama ei kipu.

  Ove

  VastaKustuta
 2. Lähteandmed: 2009 aastal kirjutas end Vormsisse sisse ligi 80 inimest, neist pooled väidetavalt vahetult enne seda tähtaega kui valijana veel kirja mindi.
  Küsimus suure ringile: leia kaks nime,kes pääsesid volikokku elektrooniliste häälte enamusega http://tinyurl.com/ybdubdb tulbad J1 ja E.Vaata võrdluseks tavaliste ja elektrooniliste hääte suhet kõikidel teistel kandidaatidel.
  Küsimus väiksele ringile: arva ära mitu inimest on sisse kirjutatud Pau majja.
  järgneb…

  Anne

  VastaKustuta
 3. Anne paistab siin faktidele tugineva rahvavalgustusliku tänuväärse töö enda peale võtvat...selle eest suur tänu.
  Kuid Ovet valgustaks natuke põhimõttelistes küsimustes ja arvamuse-fakti vahekordadest...
  See siin on blogi, mitte teatmeteos. Siin esitatakse vaikimisi (s.t. ei öelda iga väite kohta ette, et ma arvan nii, et...) arvamusi, mitte ranges mõttes fakte. Teatmeteoses on vaikimisi vastupidi.
  Ja et ma oma arvamuse kujunemisel ja avaldamisel külajuttudele tuginen...võid edasi unistada...

  VastaKustuta
 4. Ei tea kui palju siis on seal elanikke. See on suur maja, pakuks mingi 20 ära.
  See, et inimesed eelistavad e-valida ei ole minu arvates muidugi kuritegu.

  Kats

  VastaKustuta
 5. Lihtne arvutus näitab, et kui talvitajatelt võtta maha Pau e-hääled ei oleks volikogu seisus muutunud midagi, kui võtta ära kõik selle mehe hääled, siis oleks olnud ninasarviklastel 1 koht rohkem, aga talvitajatel ikkagi 5 kohta. Ju see rahvas ikka muutusi ihkab, ei saa ju tervet valimiste protsessi suunamist ühe mehe kaela ajada, nii vägev ta nüüd ka ei ole.
  Mrt

  VastaKustuta
 6. No siin Mrt vist püüab natuke asja üldist konarlikkust siluda...
  Tugineme siis arvudele:
  Eelmistel valimistel oli Vormsis 290 valijat, neist hääletas 196 ehk 67,6%
  Vahepealsetel (2005-2008)aastatel vähenes vormsi elanike (eeskätt valijate) arv surmade ja saarelt lahkujate tõttu märkimisväärselt (hinnanguliselt 30 valija võrra). Nii et see baasarv, millelt hakkas 2008.a. lõpus uus märkimisväärne valijate arvu kasv, oli ca 260
  Viimasteks valimisteks olime jõudnud seisu kus saare 404-st elanikust oli 358 valijat, neist osales valimistel 290 inimest, mis annab valimisaktiivsuseks 81,00%
  Sellest võrdlusest siis see arv 100, millega siin Ove eespool rahul polnud...
  Kuidas ja mis meetoditega saavutati konkreetne valimistulemus, on erijutt aga vihjeks asjahuvilistele niipalju, et võrrelge 2002, 2005, ja 2009 aasta valimistulemusi just isikute tasandil...

  VastaKustuta
 7. Vaatasin järgi ja võrdlesin tulemusi erinevatel aastatel ja vihjest aru ei saanud.
  Palun Tom tee puust ja punaseks.
  Tahtsin selle tabeli siia ka panna, aga ei lase korrektselt kopeerida.
  Mis seal siis paistab: osade inimeste populaarsus on aastatega tõusnud ja osadel langenud. Elle Puurmann, Meelis Mägi ja Ellen Järv on suurimad kukkujad, Toomas Puurmann, Sven Rammul ja Ivo Sarapuu suurimad tõusjad. Juurde on tekkinud hulk uusi nimesid, kes varem kandideerinud ei ole, nende seas on enim hääli kogunud Urmas Pau, Jaak Kaabel ja Anu Streng. Selliselt vaadates on pilt jumalast klaar:vanadest tegijatest on rahval kõrini, eelistatakse uusi inimesi ja nendega koos uuel kursil olevaid kogenud tegijaid.
  Täiesti selgelt on ju näha, et aastaid ruulinud tuumik ei saa enam rahvalt hääli.
  Kuidas ja mis meetoditega näiteks Toomas Puurmann kasvatas oma valijate hulka 5x, saades juurde pea sama palju valijaid, kui Ivo Sarapuu(10)?
  Ju see ikka on märk sellest, et vana kaardivägi on väsinud ja ei vasta enam rahva ootustele.
  Mart,
  eelmisel postitusel oli trükiviga

  VastaKustuta
 8. Noo Mart, laskud demagoogiasse. Kuidas saab Elle Puurmann olla suurim kukkuja kui ta ei kandideerinudki...Ja üldse on nende nimede, kes ei osutunud valituks, siia sissetoomine ju kontekstiväline. Jutt pidi olema ju sellest, kuidas ja kelle häältega on paika saanud praegune volikogu ja eriti sealne võimu teostav enamus. Sellest sõltub meil praegu kõik. Panen siis need volikogu liikmete kolme viimaste valimiste tulemused üles

  Tulemus 2002 2005 2009

  ANU STRENG - , –, 17

  KAIDO VALM 4 , – , 13

  TOIVO HOKKONEN – , 8 , 12

  URMAS PAU - , – , 29

  IVO SARAPUU 11 , 15 , 25

  SVEN RAMMUL 12 , - , 23

  JAAK KAABEL -, – , 20

  ARVO ALLIK -, 12 , 17

  OVE KOSKA - , - , 12

  Igaüks võib teha nüüd mõttelisi arvutusi, kuhu on läinud need 100 "uue" vormsilase-valija hääled. Vanade olijate hääled on ju niigi enam-vähem kõigile teada...

  VastaKustuta
 9. Numbreid on siin loobitud ühte ja teist pidi aga vaatame seda numbrite maailma teise külje pealt. Valimised läbi ja võta näpust, vastavalt mõningate ootustele on valijate ( peale 18.10.2009 maksumaksjate) arv jäänud samaks. Korrutagem see number Eesti keskmise palgaga läbi ja arvutage sealt välja valla eelarvesse laekuv maksuraha, siis vesistamiseks just-kui põhjust pole, või kuidas? Nõva vald võttis omale 4 aasta sihiks suurendada 10% elanikke arvu. Kummaline, ühed seavad omale sihiks tõsta elanikke arvu, teised nutavad , et tõusis. Teeks nõvakatele rõõmu ja kirjutaks vägisi nn. mitte õiged inimesed siis sinna.

  ove

  VastaKustuta
 10. Ove, eksid. Uusi maksumaksjaid hakatakse arvestama aasta algusest, ehk siis 2009. a. lisandunud uute elanike-valijate tulumaksust omavalitsusele eraldatav osa hakkab laekuma 2010 a. jaanuarist. Ehk siis alles mõne kuu pärast saame adekvaatselt hinnata, palju oli nende 80-100 uusasuka hulgas reaalseid maksumaksjaid, ehk neid kes tõestatult osalesid ka valimistel kõige paremate kavatsustega, ja neid, kelle motiivid valimistel osalemisel jäid vähemalt segaseks...
  Aga ma võtaks su kommentaari kui valmisolekut avalikustada ütleme 1.märtsil, kui mitu protsenti 2009.a. lisandunud elanikest osutus 2010. a. alguses ka reaalseteks maksumaksjateks ja kui suure protsendi nende inimeste tulumaksulaekumine moodustab üldisest tulumaksulaekumisest. Vallavalitsusel on ju need andmed kättesaadavad ja üldistav rehkendus (et mitte avalikustada isikuandmeid) pole ka keeruline...Ma oleks esimene mees teid avalikult kiitma, kui pooled neist uusvalijatest osutuks ka maksumaksjaiks ja nende osa tulumaksulaekumises ületaks 20%..

  VastaKustuta
 11. Mis siin arutada - sissekirjutuste ja valijate arv kasvas, aga kooli ei tulnud juurde ühtki last ja töökohti saarele ka mitte. Kus on see elanike arvu kasv?

  VastaKustuta
 12. Tänan Toomas info eest aga ma tean et maksumaksjate hingede lugemise aeg on jaanuar, ei tahtnud kirjutist väga pikaks ajada. Märtsis jah saaks hinnata milline % raha juurde laekunud, küsimus lihtsalt selles, et mis võtta algarvuks tõusu arvestamisel, kas üleüldine % või peaks lähtuma sellest imepisikesest % mis laekub Vormsi saare ettevõtlusest saadud tuluga. Kui sealt vallavalitsuse osa maha arvestada, siis minuteada saarel teenitud tulumaksu osakaal kogu potis on ainult 6%. Väga nukker number. Kui vormsi peaks ära elama sõna otseses mõttes omatulust, siis kool, lasteaed ja sotsiaal pool oleks juba ammu välja surnud. Nüüd küsimus suurele ringile, kas keegi oskab pakkuda , miks Vormsi saarel ettevõtlus kiratseb?
  To anonüümne: töökohtade loomine ei käi lihtsa sõrmenipsuga. Aastaringselt saarel elanikke arvu on võimalik luua läbi töökohtade ja kui need olemas, tekib küladesse juurde uusi maju , mis täidetakse ka rõõmsate laste kilgetega , kes jõuavad kõigepealt minna lasteaeda ja sealt edasi kooli ka. Kui saar aga tikkida täis loodus ja maastikukaitsealasid, siis tuleb pikas perspektiivis kuulutada ka Vormsilased ohustatud liigiks ja "punasesse" raamatusse kand, kui väljasurev liik.

  VastaKustuta
 13. Pole mingit mõtet arvestada eraldi saareelanike saarel ja mujal teenitud tulu. Samuti eraldi ettevõtlusest ja palgatööst. Valla eelarvesse laekub niikuinii ainult natuke üle poole üksikisikutest saareelanike tasutud tulumaksust. Ettevõtlusest iseenesest ei laeku midagi, kaudselt laekub seega vaid siis kui ettevõtlusega koos luuakse töökohti. Ametlikke töökohti...Näiteks praegune loomapidamise (kahtlemata ettevõtlus)tõus iseenesest ei too vallale raha juurde aga valla rahakotile on kasulik ikkagi, sest inimesed saavad hakkama ja neid ei ole vaja toetada. Ja täiendav loomapidamise võimalus annab inimesele võimaluse elada saarel ja samas teenida ametlikku tulu mujalt, milliselt tulult siis laekub midagi ka valla eelarvesse
  Minu teada seda vahet kuskil statistikas(ettevõtluse tulud saarel või kusagil mujal )ei tehtagi ja polegi mingit mõtet teha. Saare elukeskkonnale on mujal teenitud tulu igal juhul soodsam. On ju jama kui igasugu elajad võtavad küla vahel võimust...Nii et saare elukeskkonna säilitamise seisukohalt on suurimad Vormsi toetajad ja patrioodid need, kes teenivad tulu just mujal ja elavad kas alaliselt või perioodiliseltki saarel. Tavaliselt ongi need inimesed suurimad maksumaksjad ja valla eelarve toetajad. Oleks loomulik, kui nende arvamust ka rohkem arvestataks. Kes maksab , see tellib ka muusika...

  VastaKustuta
 14. väga loogiline ja täpne kirjeldus teemale maksumaksja-versus valla eelarve. Paraku osade inimeste jaoks toimub jätkuvalt liigitamine vormsilane ja mitte vormsilane. Kas mina maaomanikuna ja minu makstud maksud on millegi poolest halvema maitsega kui nendel kes pikemalt saarel elanud. ove

  ove

  VastaKustuta
 15. Kõike ei saa panna rahasse. Ja raha ei ole kõige tähtsam.

  VastaKustuta
 16. Oot oot, Toomas. Sa ju kirjutad siin praegu risti vastu sellele millest varem! Või õigemini ma küsiks täpsustava küsimuse: kas ma saan õigesti aru, et elanike arvu kasv häiris Sind seoses IRL valimiskaotusega, aga võimalike maksumaksjatena ja saareelu edendajatena oleks selline elanike lisandumine ok?

  VastaKustuta
 17. Ei ole konteksti väline ega rohkem demagoogia, kui Sinu jutt. Volikogu koosseis tekib ju valimistulemusest ja see tervik koosneb kõigi kandideerijate tulemusest. Elle Puurmann tõesti ei kandideerinud seekord, ta küll alustas, astus poolel teel rongilt maha, miks, ei tea, aga kõrvaltvaadates tundub veider, loodetavasti nimekirjakaaslased ei pea seda altvedamiseks.Välja tõin ta sellep, et eelnevatel tsüklitel on tema puhul näha märgatav toetuse langus. Ka on suur kukkumine Meelis Mägil 31-13`le ja Ellen Järvel 34-10-3. Siia juurde veel volikokku mittepääsenud ja ka eelnevalt kandideerinud Toomas Puurmann, kes kasvatas oma saaki 2-10`le.Ma juhin täelepanu sellele, et need eelmiste koosseisude tegijad, kes nüüd volikogust välja jäid on ka häälte kogumise osas suurimad kukkujad. Tänases koosseisus on 5 inimest kes pole enne kandideerinud ja ainult 1 on, kes on kandideerinud 3 perioodi järjest. Siin ei ole vahet kas arvutad mõttes seda kuhu läksid uute valijate hääled või hoopis seda, kuhu kadusid vanade tegijate hääled, tulemus on ikka sama ja meil jääb üle loota, et toimib.

  Mart

  VastaKustuta
 18. Muidugi on tore, kui keegi väljapoolt, kõrvalt või uue pilguga asju vaatab, aga Mardi jutust selgelt näha, et ei tunne saare inimesi ja olusid. Selge on see, et saarel oma igapäevaelu elavate inimeste hääled ei läinud ei Ovele ega Urmasele. Nemad said need Ove poolt nimetatud maksumaksjate (kas ikka on, selgiub hiljem) hääled. Valimised läbi ja tulemus on, nagu ta on. Miks oli neil maksumaksjatel vaja kohe saare inimesi ja olusid mittetundev inimene või see mees, kes oma ametis olles lihtsate asjadega hakkama ei saanud, saare esindus- ja otsustajatekogusse valida - ei saa saarerahvas (ka suvemajaomanikud) siiani aru. Siiani need mehed saareellu ja kogukonda panustanud ei ole (ei mõtle siin raha). Ove jutust tuleb välja vaid see, et looduskaitse takistab. Aga ütle välja, mida ta sul on takistanud. Võiksitegi rääkida hoopis sellest, mis teil siis plaanis, et Vormsi elu edeneks. Saarerahvas tahab ka otsustajatega tuttavaks saada ja teada.

  VastaKustuta
 19. To:anonüümne, ei saa esiteks vasturääkivusest aru, ühest küljest tore , kui keegi väljaltpoolt uue pilguga asju vaatab ja samas , miks võõras. Millise mõõdu või margapuuga mõõdetakse inimeste ja olude tundmist. Sinu rahustamiseks pean mainima, et olen paljude saareelanikega rääkinud ja vestelnud. Kui vestluste sisu kokku võtta, siis kahju sellest väikesaarest , et milliste meetodite ja vahenditega on eelnevatel perioodidel on....(proovin leida leebemat sõnakasutust)rõõmu valmistatud kitsale ringkonnale. Kui vallamaja kaustadelt tolm maha pühkida, siis mõnel uurival ajakirjanikul tõuseks erutusest pulss 200-ja peale. ove

  VastaKustuta
 20. Vot see on tore, kui need vallamaja kaustad ette võtate. Aga pole kindel, et seal neid varasemaid pabereid vastavalt vajadusele ümber pole tehtud ega kaduma pole läinud. Aga ainult sellest on vähe. Tahaks ikka teada, mis edasi. Praegu küll pole näha, et midagi muutumas oleks - vähemalt kasutatud meetodite ja tehtud otsuste valguses.

  VastaKustuta
 21. Urmas, risti vastu varasemale pole ma siin küll midagi kirjutanud, mingid aktsendid võivad olla muidugi muutunud. Valimiste ajal rõhutatakse teatud aspekte, peale valimisi saab asju võtta rahulikumalt.
  Saad valesti aru. IRL ja tema valimiskaotus ei koti mind absoluutselt. Sest IRL-l endalgi polnud siin tahtmist ega plaanigi valimisi võita. Mis see siis veel minu mure peaks olema...ja võimalike maksumaksjatena ja saareelu edendajatena on selline elanike lisandumine minu meelest olnud kogu aeg tõepoolest OK...
  Küsimus on ainult selles, mida me mõistame sõna "selline" all? Mis on "sellise" sisu. On väga OK kui isegi enne valimisi (parem siiski oleks kui need asjad valimistega seotud poleks) tehakse tõsist tööd uute, värskete inimeste, maksumaksjate ja ideede toomiseks saarele. Täitsa talutav on see ka veel siis kui seda tehakse isegi ainult kindla tagamõttega võtta nende uute inimeste häältele toetudes saarel võim...Kuid kahjuks tundub mulle järjest rohkem, et teid huvitas ainult võim, sitta neist uutest maksumaksjatest ja ideedest... Eks seda võimu võtmist vahendeid valimata ja mütsiga lüües näita ju ka see, et asi polnud teil varakult ja eelnevalt läbi mõeldud: keegi ei rääkinud siis vahetult enne valimisi, kui inimesi massiliselt sisse kirjutati, et saabuvad uued maksumaksjad ja värskete ideede maaletoojad...jutt käis praamidotatsioone jahtivatest inimestest...

  VastaKustuta
 22. Jah, selles on Sul õigus, et valimiste ajal/eel on teravikud eriti püsti, blogigi toimib Sul siin peamiselt valimiste eel, ajal ja veidi pärast seda, vahepealse aja on tavaliselt ainult vaikselt hingitsemas. Eks seda rõõmu uute elanike ja maksumaksjate üle oleks pidanud ikka eelmine koosseis välja näitama, algas ju sisseränne juba aasta algusest.
  Arvestades, et tänase volikogu valitsemise periood on olnud suht üürike veel, polegi nagu olnud eriti aega, et jõuda palju rohkem, kui vallavanem, vallavalitsus, volikogu komisjonid ja mõned jooksvad asjad, anna ikka aega veidi atra seada. Ei saa küll aru, mille pealt Sulle seni tundub, et valijatest ei hoolita, olgu nad sis uued või vanad?

  VastaKustuta
 23. Tere Tom ja jõudu blogimisele.
  Näe kui sujuvalt kompanjonid Koska ja Pau jutu teemast kõrvale viivad. Aga see heietus uutest maksumaksjatest on lihtlabane demagoogia. Teemaks on sissetoodud häältega võimule pääsemise kahtlus ja uued maksumaksjad ei puutu siin üldse asjasse.See oli sul muideks hea tähelepanek et varem põhjendasid Pau-Koska massilist sissekirjutust ainult praami dotatsiooniga. Siis polnud mingit juttu uutest maksumaksjatest ja nende värsketest ideedest.
  Kuna Pau ise siin blogis sõna võtab,küsiks mehelt endalt mitu inimest su majja oli sisse kirjutatud seisuga 19. september? Ole aus ja ütle välja. Vassivat vallaametnikku pole Vormsile vaja.

  Uus küsimuste ring järgneb...
  Anne

  VastaKustuta
 24. Tegelikult on meil juba see vassiv ametnik ametis. Oskuslik manipuleerija ja intrigant on ta ka. Kahju küll.

  VastaKustuta
 25. võite siin ju targutada teemal sissekirjutatud või mitte, ilus või mitte ja loomulikult ei saa ega tohigi kõike rahas mõõta, aga rahandusministeeriumi andmetel on seoses elanike arvu tõusuga Vormsi eelarvesse toetuseid lisandunud võrrelduna 2009a 324000 krooni võrra, täiesti arvestatav number,isegi kui need kodanikud tegelikult ei ole päriselt saarest huvitet, kui siia juurde panna ka võimalik tulumaks võib selle lihtsa lükkega olla saarerahval pea pool miljonit lisavõimalust koolitada ja hoida oma lapsi ning toetada kohalikku inimest ja ettevõtjat jne vaatame mis saab,vaatame kuidas asjad arenema hakkavad, kas uus võim tahab selle raha omale jagada või mitte, seda ei saa me ju keegi praegu veel teada,eelmised tegid seda üsna usinalt, äkki on nüüd veidi teine lähenemine
  meelis

  VastaKustuta
 26. See on lisandunud riigipoolne toetus, mitte ei ole maksumaksja maksudest laekunud tulu.

  VastaKustuta
 27. Ka eelmine võim oli "Ka talvel Vormsil" käes. Või ma eksin?

  VastaKustuta
 28. Siin pannakse vahepeal jälle kõvasti desorienteerivat demagoogiat. Riigi poolne toetus on suurenenud küll ja ju see arv on faktiliselt õige ja õige on ka see, et selle toetuse määramise keerulises valemis on üks tegur ka elanike arv...kuid põhimõte on selles, et toetus suureneb kõige rohkem siis kui üksikisiku tulumaksu laekumine kõige järsemalt väheneb...Ehk siis riigipoolse toetuse suurenemine tähendab seda et uued elanikud ei too valda midagi sisse ja riik annab vallale nende ülalpidamiseks raha...Ehk siis teatud tõenäosusega on siia sisse kirjutatud kari asotsiaalidest valijaid...
  Ja eelmise perioodi võimuga oli tõepoolest nii, et võimutses "ka Talvel Vormsil", Rahvaliidu ja Keskerakonna koalitsioon, kus juhtroll oli valimisliidul. Praegu valimisliidus "Ka Talvel Vormsis" võimu võtnud "uued tegijad" on ise rõhutanud võimu järjepidevust...

  VastaKustuta
 29. lisan ühe huvitava lingi, mis ilmekalt näitab vallavõimu parseldamise võimet. huvitav, palju selliseid kingitusi üldse tehtud on? õnneks see jama vist läbi ei läinud aga 20 000 krooni eest oleks võinud isegi selle kinnistu silma pilgutamatt omale osta ja kingituseks oleks saanud maakivist hoone.
  ftp://pump.starman.ee/incoming/kivilaut.pdf

  VastaKustuta
 30. link uuesti
  http://www.hot.ee/vormsitolm//kivilaut.pdf

  VastaKustuta
 31. Uus ametnik jätkab intrigeerimist ja manipuleerimist. Huvitav, mis teda nii hammustanud on ?

  VastaKustuta
 32. Vaatan ka vahest siia blogisse ja näe avastasin enda jaoks hea rendilepingu põhja. Oligi plaan võtta rendile Rotterdami kvartalist üks vana näss kivihoone. vaatame mis arvavad sellise ettepaneku peale enam-vähem mõistusega inimesed. Loodan,et mind Paldiski mnt.-le ei saadeta.... Eks annan teada kuhu mind ravile suunati.
  Aga edu blogimisel kõigile!!!!
  Tõnu

  VastaKustuta